Czarnobyl 1986

Prawa autorskie


OFIARY I LICZBY

Ofiary Czarnobyla

Bilans Czarnobyla jeszcze długo nie zostanie zamknięty. Z reaktora do atmosfery przedostały się wielkie ilości radioaktywnych substancji, takich jak: jod 131, cez 137, stront 90, pluton 239; okres półrozpadu tego ostatniego wynosi 24360 lat. Skażone zostało 100 tysięcy km2; substancje radioaktywne dotarły nad Skandynawię, środkową Europę (w tym Polskę), pd-wsch Europę (zwłaszcza Grecję) i pn. Włochy; ewakuowano 130 tysięcy osób. Jak dotąd zanotowano zwiększony poziom zachorowań na leukemię u dzieci, choroby tarczycy i anemię, zmiany w układzie immunologicznym, a także doniesienia o przypadkach katarakty, nie wyjaśnione stany znużenia, bólu głowy i depresji. Naukowcy donoszą, że sześć lat po katastrofie liczba zachorowań na raka tarczycy w rejonie Homla na Białorusi, urosła z czterech na rok (1986-89) do pięćdziesięciu pięciu (1991). Mówią też, że nie ma żadnych podstaw do wysuwania wniosków o mutacjach, którymi rzekomo miałaby być dotknięta ludność (a w szczególności dzieci) obszarów napromieniowanych. Mimo to, niektórzy uważają, że prawdziwy obraz recesywnych zmian genetycznych uzyskamy dopiero po kilku pokoleniach.

Rozpacz i niezliczone narzekania na katastrofalny stan zdrowia mieszkańców stref napromieniowanych lub przesiedlonych z tych stref profesor Leonid Iljin - dyrektor potężnego instytutu Biofizyki - tłumaczy tak: "Dolegliwością na jaką cierpią ludzie jest: radiofobia, stan psychiczny, w którym każdą chorobę, od egzemy do zwyczajnego przeziębienia, przypisuje się promieniowaniu". Oficjalna liczba przypadków śmiertelnych Czarnobyla, podana niedługo po katastrofie, wynosi trzydzieści jeden. Do dziś nie została poddana rewizji i pojawia się w oficjalnych danych.


© Copyright Kano 2006. Strona istnieje od 21 marca 2006. Inne moje strony: Współczesna Poezja Polska  |  Dezyderata stat4u